FAQ.


1. Co to jest fotowoltaika?

Choć potocznie kojarzy się z panelami montowanymi na dachach domów, fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się zamianą promieni słonecznych w prąd elektryczny.

2. Dla kogo?

Instalacja paneli fotowoltaicznych sprawdzi się praktycznie u wszystkich. Rozwiązanie to jest adresowane zarówno do osób prywatnych – prowadzących gospodarstwo domowe, do właścicieli budynków wielorodzinnych, jak i do przedsiębiorców, w tym rolników. Korzystanie z energii odnawialnej pomaga zaoszczędzić na rachunkach za prąd oraz chroni przed konsekwencjami wzrostu stawek za energię elektryczną w przyszłości.

3. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Do górnych warstw atmosfery Ziemi każdego dnia dociera promieniowanie słoneczne. Część tej energii odbijana jest w kosmos lub pochłaniana przez atmosferę, ale ich większa część trafia na Ziemię. Panele fotowoltaiczne przekazują promieniowanie do inwertera, który zamienia prąd stały w zmienny, a następnie przesyła go do urządzeń domowych.

4. Jakie elementy tworzą zestaw fotowoltaiczny?

• panele fotowoltaiczne - zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej,
• falownik (inwerter) - zmienia prąd stały w prąd zmienny,
• okablowanie i elementy łączące.

5. Czy często dochodzi do awarii?

Panele fotowoltaiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były odporne na warunki atmosferyczne. O ich niskiej awaryjności może świadczyć długoletnia gwarancja udzielana przez producentów – aż do 30 lat. Przed dopuszczeniem do użytku, panele przechodzą serię testów. Prawidłowo wykonana instalacja wytrzyma nacisk o sile 800kg na m2, a z uwagi na ekspozycję na słońce – nawet lekkie promienie szybko roztopią zalegający zimą śnieg.

6. Co z produkcją energii zimą?

Nowoczesna fotowoltaika pozwala na pracę w temperaturze dochodzącej do -40 stopni. Co ciekawe, sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury. Oznacza to, że chłodne i słoneczne zimowe dni nie przeszkadzają, a sprzyjają produkcji energii.

7. Czy nacisk paneli nie uszkodzi konstrukcji dachu?

Przed przystąpieniem do instalacji specjaliści nergio sprawdzają stan techniczny dachu, a następnie dobierają zestaw w taki sposób, by mieć pewność, że konstrukcja wytrzyma nacisk i najsilniejsze podmuchy wiatru. Jeżeli stwierdzą, że instalacja na dachu jest niemożliwa, zaproponują tzw. instalację gruntową, czyli umieszczenie paneli fotowoltaicznych na ziemi.

8. Jakie urządzenia mogą być zasilane z paneli fotowoltaicznych?

Nie ma żadnych ograniczeń – energią z paneli fotowoltaicznych można zasilać wszystkie domowe urządzenia elektryczne, w tym np. ogrzewanie elektryczne czy klimatyzację.

9. Czy proces montażu jest skomplikowany?

Specjaliści Enervo zajmują się instalacją paneli fotowoltaicznych od 2014 roku. Dzięki zdobytemu doświadczeniu, proces montażu przebiega sprawnie i przede wszystkim dokładnie. Zależnie od wielkości gospodarstwa, montaż paneli trwa od jednego do dwóch dni.

10. Co się dzieje z energią, której nie wykorzystam?

Zakłady energetyczne magazynują wyprodukowaną nadwyżkę energii. W momencie pojawienia się zapotrzebowania, dystrybutor oddaje 80% magazynowanych zasobów, pobierając ich 20%. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po wprowadzeniu energii do sieci, można z niej korzystać przez 12 miesięcy. Istnieją również systemy off-grid, które pozwalają na magazynowanie energii w akumulatorach, bez konieczności przyłączania się do sieci.

11. Jakie koszty poniosę z związku z przyłączeniem instalacji do sieci?

Przyłączenie do sieci wiąże się z koniecznością wymiany licznika na dwukierunkowy, jednak w przypadku mikroinstalacji jest to zupełnie bezpłatne. Zgodnie z ustawą, koszty wymiany licznika pokrywa zakład energetyczny.

12. Czy działanie instalacji generuje hałas?

Panele fotowoltaiczne nie emitują hałasu. Jedynym procesem generującym dźwięk jest proces przemiany prądu przez falownik. Odgłos ten jest natomiast cichy, porównywalny z pracą standardowych sprzętów domowych. Gwarantujemy, że posiadanie instalacji fotowoltaicznej nie wiąże się z uczuciem dyskomfortu.

13. Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga dodatkowej obsługi?

System fotowoltaiczny jest bezobsługowy, nie wymaga dodatkowej ingerencji użytkownika. Wszystkie montowane przez nas zestawy posiadają wbudowany moduł wifi, który pozwala na kontrolę działania instalacji poprzez aplikację.

14. Czy panele fotowoltaiczne wymagają mycia?

W przypadku instalacji dla domu jednorodzinnego z codziennymi zabrudzeniami doskonale radzi sobie deszcz. W celu utrzymania niezmiennej sprawności paneli, producent zaleca ich czyszczenie raz do roku.

15. W jaki sposób realizowana jest płatność?

W Enervo udostępniamy usługę leasingu operacyjnego oraz kredytu, który pozwoli rozłożyć płatność na wygodne raty. Nasi specjaliści pomagają w załatwieniu formalności związanych ze skorzystaniem z dofinansowania z programu Mój Prąd i ulgi termomodernizacyjnej. Co więcej, od kosztów instalacji można odliczyć podatek VAT w pełnej wysokości. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, wykonanie instalacji można wliczyć również w koszty uzyskania przychodu, obniżając podstawę opodatkowania.

Ciągłe podwyżki za prąd?
Wyślij nam wiadomość, otrzymaj bezpłatną wycenę i płać mniej!